Přednáška PORODNÍ TRAUMA: problém, který (ne)existuje

 

V posledních letech často slýcháme o porodním traumatu. Týká se hlavně žen, které během svého porodu projdou tak silnou traumatizující zkušeností, že negativně ovlivní jejich vnímání celé události, příchodu dítěte na svět a často zpochybní i jejich mateřské a další kompetence. Nezpracované porodní trauma může mít v podobě posttraumatického stresu provázeného mnoha nepříjemnými symptomy vliv i na veškeré další prožívání ženy a na kvalitu jejího života. Může negativně zasáhnout do vztahu k dítěti, k partnerovi, do fungování celé rodiny.

Na druhé straně si stále hodně lidí z řad laické i odborné veřejnosti vč. porodníků myslí, že porodní trauma neexistuje. Že je to např. výmysl zpovykaných žen, které už nevědí, co by. Protože když jsou žena a dítě po porodu živé a zdravé, tak je přece z medicínského hlediska automaticky vše v pořádku.  Nebo není?

Budeme si povídat o aktuální situaci kolem porodního traumatu v České republice. Jedním z cílů je, abyste si odnesli maximum informací k prevenci. Také abyste rozpoznali, kdy je na čase vyhledat odborníka, ať už se porodní trauma týká vás nebo někoho ve vašem okolí. Seznámíte se s největšími specialisty na léčbu porodního traumatu široko daleko. Jmenují se MUDr. vaše tělo a PhDr. váš nervový systém a jejich nástrojem jsou vlastní samoléčivé a samoregulační schopnosti.  Zjistíte, že jakkoli je trauma těžké a závažné téma, má i svoji pozitivní stránku a jak z něj pro sebe získat to nejlepší. Kromě obsáhlé informační části bude prostor i pro dotazy a diskuzi.

ORIENTAČNÍ  PROGRAM PŘEDNÁŠKY:
Co je porodní trauma, jak vzniká a koho se týká? Role události, při které vzniklo a reakce nervového systému na ni.
Dynamiky traumatu, reakce na něj a strategie, kterými nám nervový systém pomáhá trauma „zvládnout“.
Prevence porodního traumatu – všechno, co potřebujete vědět pro aktivní minimalizování jeho vzniku
Jak si medikace (ne)rozumí s fyziologickým průběhem porodu a kam to vede.
Mohou za všechno „zlí čeští porodníci“? Prevence versus to, co nemůžu ovlivnit. Aktivní převzetí nebo odevzdávání zodpovědnosti do rukou „autority“. Hranice všech zúčastněných u porodu. Role kolektivního porodního traumatu.
Předchozí traumatická historie a aktuální odolnost nervové soustavy – o co je dobré se postarat a zpracovat ideálně ještě před početím (příp. nejpozději v průběhu těhotenství)
Rizika retraumatizace – jak může neinformovaným naše samoléčebná biologie (s nejlepším úmyslem) připravit peklo na zemi
Jak poznám, že jsem traumatizovaná? Signály, které ukazují, že se vás porodní trauma týká.
Co zvládnu sama a kdy je vhodné vyhledat odborníka?  Plus základní informace pro rodinné příslušníky a nejbližší okolí traumatizovaných žen.
Možnosti práce s porodním traumatem – co obnáší komplexní práce a jaký by měl být závěrečný „výstup“. Co volit a čemu se raději vyhnout? Proč nejde při zpracování porodního traumatu vynechat tělo a nervový systém? Role psychofarmak.
Samoléčebné schopnosti těla a nervové soustavy jako klíčový nástroj práce s traumatem. Dokončení nedokončených reakcí.
Benefity traumatu
Příběhy z praxe
Dotazy a diskuse

PRO KOHO:
pro všechny, kterých se porodní trauma týká osobně (vč. posttraumatického stresu), v rodině nebo v nejbližším okolí. Pro všechny, které dosud nenašly uspokojivé řešení svého traumatického stavu po porodu, přestože vyzkoušely „úplně všechno“. Pro všechny, kteří se zajímají o prevenci porodního traumatu. Pro odbornou veřejnost (PA, duly, porodníky, …), která chce získat ucelené informace k tématu.

ČAS:   18,00 – 21,00
MÍSTO KONÁNÍ:   A centrum, Vítkova 10, Praha 8
VSTUPNÉ:   410Kč (platba převodem), 480Kč (platba na místě)

PŘEDNÁŠEJÍCÍ:   Monika Nyklíčková je certifikovaná praktička Somatic Experiencing® (práce s traumatem a jeho léčení podle Petera Levina) s dlouholetou praxí v práci s porodními traumaty, holistická terapeutka a bodyworkerka.

 

Přihlásit se na seminář

Přihlásit se můžete pomocí formuláře níže, nebo na e-mailu info@monikanyklickova.cz a telefonu 776 729 272.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.