Co je Mezidobí Země a jak vytěžit z aktuálního dubnového maximum

10 .4. 2019

mezidobí země - Játra

5.4. začalo podle čínského kalendáře období tzv Mezidobí Země. Jaro a s ním i element Dřeva (orgány Játra a Žlučník) pomalu končí svoje působení. Než se zklidní (speciálně jarnímu jangovému elementu to dá celkem práci), vystředí a přejde do elementu Ohně (léto), máme mezi jednotlivými ročními obdobími a elementy vždy 4 týdny tzv Mezidobí Země. V něm se můžeme spolu s přírodou a prostorem venku i uvnitř zklidnit, opečovat, vystředit se a získat z něj maximum zdravotních a dalších benefitů, které nabízí.

Dubnové Mezidobí se týká autoimunity a především alergií. Pokud už potíže máte, můžete je v aktuálním mezidobí velmi dobře ošetřit. Pro ostatní platí jako prevence. Každé Mezidobí je také dobré si připomínat posílení Ledvin, které jsou základem všeho. A to i přesto, že kromě lednového mezidobí už je můžeme ve zbývajících 3 posílit pouze z 20%.

Aktuální Mezidobí začalo 5.4. a končí 4.5. Na co je rozumné se v následujících týdnech zaměřit?

Čchikung (Qigong, Neigong) a další energetická cvičení

cvičte pravidelně čchikung (seznam mých ověřených lektorů dole ve FB postu). Krásně uvolňuje Játra a Žlučník, posiluje Ledviny a další orgány a meridiány. Doplňuje energii do těla a pomáhá nám vracet se do svého středu. To je  nejen cílem všech Mezidobí Země, ale mělo by to být i naším cílem celoživotním. Protože když jste ve svém středu, tak vám všichni můžou … Chtěla jsem napsat, že vás nic nerozhodí, všechny zátěže v pohodě zvládnete, máte (i) bezdůvodně skvělou náladu a energie na rozdávání.

Kdo zatím necvičí a stále dumá, proč do mých doporučení cpu čchikung vždy jako první, je to asi tahle. Můžu vám 3h popisovat, jak chutnají třeba maliny (vč. vytuněné prezentace v Powerpointu). Jednodušší bude vám dát pár ochutnat. Bleskově uděláte závěr sami. Ušetříme 3h. Začněte s čchikungem u kvalitních lektorů a uvidíte. Kromě toho, že se budete cítit super, jsou časem naprosto běžná „náhlá a nečekaná“ vymizení různých zdravotních problémů a další benefity.

Kdo cvičí pravidelně a dlouhodobě, ví.

Odpočinek a spánek

odpočívejte a dostatečně spěte. Je rozumné je zalehnout nejpozději ve 23h. Ve 22h ideál i kvůli regeneraci nadledvinek, adrenalin, kortizol <– histamin atd. – alergici a další autoimunity vědí. Dorůžova vyspalé a zregenerované nadledvinky jsou (nejen) u autoimunit obrovské plus.

Terapeutického šlofíka v orgánových hodinách Ledvin (17-19h zimního času) využívejte celoročně. I mimo Mezidobí. Výborně posiluje Ledviny, které dostávají zabrat 24-7-365.

Schüsslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva

Kdo se těší na „kuchařku“ směsí Schüsslerových (Schuesslerových, biochemických, tkáňových) solí v kvalitě léčiva, toho zklamu. Veškerá autoimunitní onemocnění (alergie, astma, potravinové intolerance, lupenka, atopický ekzém, ulcerozní kolitida, Crohnova nemoc, revmatoidní artritida atd.) jsou komplexní civilizační onemocnění.

„Kuchařka“ solí k nim není a naštěstí nebude. Bez ohledu, co jste kde četli. Některé české weby jsou bohužel (pro laiky) plné „perel“ o solích. Není ani k alergiím jako takovým. Cílem je, aby vám soli např. na alergii fungovaly na maximum. To automaticky vylučuje jednu „kuchařku“ pro všechny.

Smysluplnou cestou výběru tkáňových solí v kvalitě léčiva na alergie a další autoimunitu, je biochemická diagnostika z obličeje. Soli se vyberou a nadávkují soli dotyčné/mu přesně na míru. Směs se obvykle nějakou dobu testuje, upravuje a mění. U alergií a autoimunit jsou často potřeba nejen základní soli 1-12, ale i doplňkové od č. 13 výš.

Pár podpůrných kroků ale solemi u alergií a dalších autoimunit udělat můžete:

Sůl č. 8 Natrium chloratum D6 je u alergií první volba. Váže biologické jedy a podporuje jejich vyloučení přes ledviny, celkově podpůrná sůl pro ledviny. Bez diagnostiky doporučuji max. 10-15tb/den. Jako krok 2 můžete využít už známou „posilující směs“ solí č. 3 Ferrum phosphoricum D12, 5 Kalium phophoricum D6 a už zmiňovanou sůl č. 8. U alergiků dávkování 10-15tb od každé max. Posílíte imunitu, lépe okysličíte tělo, dodáte antioxidanty (sůl č. 3), snížíte únavu, která je u alergií zvláště v období pylovém častá (sůl č. 5) a pomůžete tělu odvést biologické jedy přes ledviny a zároveň je posílíte (sůl č. 8).

Ještě je možnost přidat sůl č. 4 Kalium chloratum D6, dávkování opět 10-15tb/den max. Je to sůl první volby pro sliznice a jejich pohonná látka. Spolu se solí č. 8 pomáhá rychleji snížit jejich otoky, se solí č. 3 zvyšuje slizniční imunitu. Ať už zvolíte jednu sůl nebo směs výše uvedených, začněte vždy 10tb/den od každé soli. Pokud bude vše v pořádku, nejdříve po týdnu (raději po dvou) zvyšte na 15tb. Úzkostlivější povahy můžu jít klidně přes mezikrok – 12-13tb na další týden, dva a teprve pak na 15tb.

Toť vše k obecným doporučením k solím a alergiím. Těla a systémy alergiků a dalších autoimunit jsou vždy hodně oslabená. Pokud vás napadne „geniální“ myšlenka, že tam prdnete detoxikační sůl/soli (které budou časem velmi pravděpodobně taky potřeba), vyvoláte zbytečné nežádoucí reakce a oslabíte je ještě víc. I na detoxikaci potřebuje mít tělo když ne slušný dostatek, tak aspoň průměrné množství energie. Proto si stojím za názorem, že alergie a další autoimunity patří automaticky na diagnostiku z obličeje. Zbourat klienta během pár dnů tak, aby proklínal Schuesslerovy soli (zcela nespravedlivě, jak k tomu chudák skvělá metoda přijde) i vás (spravedlivě) několik dalších desítek let, není žádné umění.

Poznámka k solím: skvělá metoda, která může hodně pomoct i s autoimunitou. Jako jeden ze stavebních kamenů „léčby“. Neumí ale zázraky. Zhojit propustné střevo a dát do pořádku mikrobiom soli jen sami o sobě nezvládnou. Když k nim paralelně nezměníte stravu a neupravíte aspoň některé z bodů uvedených v článku, můžete brát sebelépe vybranou a nadávkovanou směs solí do aleluja. Dlouhodobě natož trvale vám nepomůže.

Tradiční čínská medicína

jestli máte svého TČM praktika, nebo se v ní orientujete sami, nechte si namíchat čaje a/nebo doporučit wany (tablety) na Játra, Žlučník, posílení Ledvin a autoimunitní potíže. TČM může pomoct i akupunkurou, dietetikou a dalšími postupy (nijak nepřekvapivě do ní patří i zmiňovaná energetická cvičení). K Mezidobí Země je přímo směs čínských bylin, která se během něho pije. K dostání pouze u TČM praktiků.

Koupele (zásaditá a epsomská sůl) a další zásadité postupy

Koupele v zásadité soli MeineBase jsou výborné na posílení imunity i detoxikaci. Celotělové tak 2-3x týdně. V ostatních dnech můžete prostřídat s koupelemi nohou. Nezapomeňte na kartáčování ve směru vylučování. Pro alergiky a astmatiky jsou skvělé i pravidelné inhalace MB a příp. výplachy dutin konvičkou (neti).

MB sůl kupujte u odborníků, kde rovnou dostanete poradenství na míru vašemu zdravotnímu stavu. Jinak se může stát, že bude sůl dalších x let stát v koupelně na poličce. Vy budete přesvědčení, že jste koupili jen předražený koupelový shit. Sůl má širokospektrální terapeutické kvality. Ale pokud nemáte příslušné info, jak ji používat, těžko je oceníte, natož abyste na ně přišli sami. Hledejte odborníky (terapeuty), ne e-shopové prodejce.
V Praze u mě k osobnímu vyzvednutí kdykoli všechny velikosti balení zásadité soli MB. Zasílám i kamkoli po ČR. Časem budou doufám i na mém slibovaném e-shopu. Samozřejmě vč. poradenství :-) (nechci házet všechny e-shopové prodejce do jednoho pytle).

Koupele v epsomské soli hodně detoxikují, odvádějí i poměrně silné škodliviny a doplňují hořčík přes kůži (transdermálně, nejšetrnější a hodně dobrá forma, obchází se při ní travící trakt a tělo přes kůži přijímá ho). Nepostradatelná koupací pomůcka pro alergiky a ostatní autoimunity. I pro ostatní, protože s hořčíkem jsme více méně na štíru všichni.

Drogerie, kosmetika &co.

Těžko dáte do pořádku alergie a jiná autoimunitní onemocnění, když se bude vaše kůže, dýchací cesty, sliznice atd. setkávat denně s toxickou chemií. Nechci nosit sovy do Atén, proto ráda doporučím odborníky na slovo vzaté. Je to skupina Svět non toxic na FB a hlavně její skvělé zakladatelky.

Jsou to perfektcionistické šťoury (pochvala, v pozitivním slova smyslu) a neuteče jim nic, co v kosmetice, drogerii &co. pro alergiky a autoimunitu nemá co dělat. Spolupracují se špičkovými odborníky (lékárníci, aromaterapeuti, lékaři, …). Mají výborně zpracované soubory na všechno, co si k tématu vzpomenete. Nově vzniká jejich web a na youtube už najdete pár videí, která budou postupně přibývat. Neznám lepší zdroj informací pro otevřené hlavy a doporučuji je všemi deseti.

Nejde primárně o to, všechno během jednoho dne vyházet a začít komplet non toxic (i když i to je možnost). Začněte tím, co je tělu nejblíž (čím se mažete, myjete, holíte, čistíte zuby, v čem perete, myjete nádobí) a i to si můžete rozdělit do dílčích kroků. Něco vám možná nebude vyhovovat na první ani na třetí dobrou, něco vám nadchne hned. Dejte tomu čas, netlačte na sebe. Ale pokud jste alergik nebo máte jiné autoimunitní onemocnění, tohle by mělo být postupné must have. Značka ideál je mít časem komplet všechno nt, ale hlavně ze začátku hledejte, co vám z konvečních věcí nejvíc vadí a zdravotně nevyhovuje.

Amalgamové plomby

Pokud máte něco takového v puse, doporučuji nechat co nejdřív bezpečně odstranit v ordinaci, která pracuje podle IAOMT protokolu. V ČR je zatím jediná, pražský Yurmax   Kdo se na něj necítí finančně (co vím od, tak s nimi jde vždy domluvit rozumný plán, který zvládne finančně každý), nebo si myslí, že je to blbost, tak si aspoň nenechte do amalgamových plomb vrtat. Když už mají zůstat v puse, tak intaktní. Kaz v amalgamové výplni = ideálně s ním na odvrtání a zaplombování do Yurmaxu. I jedna bezprotokolově odvrtaná plomba může nadělat slušnou zdravotní paseku. To, že máte smůlu a nepocítíte to akutně, neznamená, že se v těle nic neděje.

Znám názory většiny českých stomatologů, od kterých to přejímá laická veřejnost. Amalgamové plomby jsou bezpečné (tak určitě). Mám trochu širší rozhled za malý český rybníček a zajímají mě plošné zkušenosti z praxe. V mnoha zemích jsou už roky zakázané. V ČR se už aspoň nesmějí dávat dětem a těhotným. Což ale neznamená, že u nás nejsou případy, kdy zubař těhotné nebo dítěti amalgamovou plombu do pusy bezskrupulózně frknul. Letos.

Viděla jsem na vlastní oči zlepšení nebo dokonce trvalé vyléčení mnoha zdravotních potíží u lidí, které doprovázím, když se postupně nechali odstranit amalgamy podle IAOMT protokolu. Taky jsem viděla zhoršení spousty potíží vč. hodně závažných, když se amalgamy nechaly odstranit standardní cestou (jen s kofferdamem bez IAOMT protokolu).  Jsou lidi, kteří mají respekt z odstranění amalgamů kvůli riziku spolknutí části plomby.  I když by se to dít nemělo (kofferdam bohužel stále není standard ve všech ordinacích), spolknutá částečka plomby je to nejmenší. Tělo ji obvykle dřív nebo později vyloučí stolicí.

Problém jsou výpary rtuti, které se během standardního odstraňování uvolňují. Jsou neurotoxické, nadýcháte se jich a uloží se v těle. O tom, jak se chovají neurotoxické těžké kovy v těle by se dalo napsat x dalších článků. Spolehlivě se v něm uloží. Tělo má obrovský problém je zmetabolizovat a vyloučit svými běžnými mechanismy. Většinou se o to snaží neúspěšně. Mezitím neurotoxické látky v těle škodí. Alergie a drobné autoimunitní potíže jsou jen mateřská školka. Hodně těžkých kovů  (vč. rtuti) mají v těle onkologičtí pacienti, lidi s Alzheimerem, Parkinsonem, ALS.

Osobně si myslím, že rtuť ani jiné těžké kovy do pusy (ani jinam do těla) nepatří. Že má mnoho lidí jiný názor, je pro mě v pořádku. Za své zdraví jsme zodpovědný především každý sám (rodiče za děti). Těm, kteří mají potřebu se v diskusích často až do krve hádat, že amalgam je bezpečný, odstranění podle IAOMT je blbost, byznys a dobré PR, doporučuji nechat si udělat kvalitní testy na těžké kovy. Ideálně před odstraněním jedné amalgamové plomby a pak po. Z výsledků si udělejte závěr sami. Bez ohledu na to, co tvrdí ostatní ve FB  diskusi nebo váš stomatolog.  Kdyby se takové testy dělaly v českých stomatologických ordinacích rutinně, nemusela bych tuhle část článku vůbec psát. Amalgamy by byly už dávno na blacklistu i v ČR.

Ostatní škodliviny z vnějšího prostředí

Zatěžující nejsou jen amalgamy, ale i plísně, nátěry v bytech (zdi, nábytek atd.), látky uvolňující se z koberců a jiných bytových tkanin, z oblečení, nádobí. Výfukové plyny,  atd. To všechno nebo minimálně část může u autoimunit vč. alergií vadit. Relativně zdravým lidem to dlouhodobě taky dvakrát neprospívá.

Jsou věci, které můžeme ovlivnit a které ne. Než se vyděsíte k smrti, že bude nejjednodušší si to rovnou hodit, pamatujte na základní pravidlo. Nejhorší je smrt vyděšením. Uklidněte se, příp. si dejte panáka (třeba destiláty od Žufánka fungují výborně). Pak vás nasměruji na už zmiňovanou skupinu Svět Non Toxic. Najdete v ní spoustu tipů a rad, jak některé škodliviny z vnějšího prostředí eliminovat.

Filtrování vody

Filtrování vody připomínám ve svých příspěvcích mnoho let. Platí pro vodu na pití, vaření i sprchování a koupání. Zvláště alergici s kožními potížemi by měli koupit i filtr na sprchu obratem. Chlorové složky a další látky narušují kožní mikrobiom (přes kůži se vše poměrně rychle vstřebá do těla).

Česká kohoutková voda obsahuje látky, o kterých nechcete vědět. Natož je pít nebo se jimi sprchovat (sloučeníny chloru, pesticidy, dusičnany atd.). Přijde mi ztráta času neustále někomu vysvětlovat, proč filtrovat. Jestli jsou nebo nejsou filtry jen marketing a tahání peněz z lidí atd. Nedávno vyšel super článek od jednoho z nejpovolanějších odborníků v ČR. Možná ho už někdo zaregistroval u mě na FB. Kdo ne, doporučuji přečíst a udělat si vlastní závěr.

Stravování při autoimunitních potížích

Strava při zdravotních potížích je vždy hodně individuální záležitost. U autoimunit všeho druhu platí – hlavně protizánětlivě, se zaměřením na zlepšení stavu mikrobiomu a zhojením střev (syndrom propustného střeva, tzv. leaky gut, má 99,9% lidí s autoimunitními potížemi). Systémový zánět je kromě narušené rovnováhy mikrobiomu a propustného střeva jedna z hlavních příčin, proč autoimunita. Hodně ho ovlivňuje to, co jíme. Do plusu i do mínusu. Protizánětlivá strava je strava složená ze základních potravin s vyloučením lepku, cukru a nadměrného množství sacharidů a kaseinu a laktozy a samozřejmě průmyslově zpracovaných potravin.

Netvrdím, že každý se musí stravovat podle nějakého stravovacího směru, nebo léčebného protokolu. Ale jsem zvyklá sledovat a vyhodnocovat, co zabírá plošně víc lidem (to je minimálně 50-100. U autoimunit se osvědčilo paleo (v rámci něj i protokol Whole30), nízkosacharidová strava (LCHF) bez konvenčních mléčných výrobků. Primal u autoimunit úplně nedoporučuji, jedině že byste konvenční mléčné nahradily domácím fermentovaným (to samé platí pro nízkosacharidovku). Konvenční většinou vadí a dělají neplechu (z důvodu kaseinu a/nebo laktozy). Na trvalé vyřešení alergií a dalších autoimunit to ale nemusí stačit. Pro většinu lidí, kteří se zatím stravovaly konvenčně, jsou to ale dobré první kroky, jak začít a navnímat si, jak se při takové stravě cítíte, jaký má vliv na vaše zdravotní potíže, co se zlepšilo a do jaké míry.

Další možností, která obvykle vede k trvalému vymizení potíží, jsou léčebné stravovací protokoly. Mají větší efekt než výše uvedené, ale jsou taky mnohem náročnější po všech stránkách. Určitě nejsou určené pro všechny. Z těch, u kterých jsem viděla plošně hodně pozitivní výsledky, doporučím AIP (autoimunitní protokol) a nebo ještě lépe GAPS (Gut and Psychology Syndrome = protokol pro všechny potíže vč. psychických spojené s poškozeným mikrobiomem a propustným střevem, veškerá autoimunitní onemocnění nevyjímaje). Oba jsou hodně náročné a často vyžadují minimálně v začátku doprovod a poradenství zkušeného odborníka.

Kde hledat informace, když vás výše uvedené stravovací směry a protokoly oslovily? Paleo a whole30 asi nejlépe u Lucky Grusové na webu   . Nízkosacharidové stravování vč. vědeckých podkladů, studií a top zpracovaných informací, které stále aktualizuje, najdete na Neslazeno skvělého Honzy Vyjídáka. Praktické rady k nízkosacharidovce pak ve FB skupině Lowcarb CZ/SK. Na AIP máme v ČR odbornici Terezu Broschovou, kterou možná znáte z webu paleorodina. Tereza nemá aktuálně se dvěma malými dětmi kapacitu na individuální konzultace, ale je možnost zúčastnit se jejího 2měsíčního on-line kurzu. V něm máte po celou dobu v podstatě její individuální podporu. Další kolo bude spouštět myslím na podzim.

Na GAPS ráda doporučím ostřílenou kapacitu a certifikovanou GAPS terapeutku Janu Dell Plotnárkovou  Dělá konzultace, vede spolu s kolegyní lékařkou GAPS skupinu na FB. Je mj. spoluautorkou dvou v ČR známých kuchařek (Vaříme trochu jinak a Cukrfree pro malé i velké). Pokud vám je její jméno povědomé ještě odjinud, kdysi také spoluzaložila web Živá kultura, který byl dlouho prvním a jediným českým webem o GAPS. AIP a GAPS už vůbec nejsou stravovací protokoly, do kterých byste se měli pouštět ze dne na den, bez dostatečné přípravy, nastudování všech informací a u závažnějších potíží i konzultace s odborníkem. Jinak si koledujete o závažné zdravotní problémy a zhoršení vašich potíží. Za sebe bych řekla, že AIP a hlavně GAPS už vůbec nejsou prdel. Budu určitě časem reportovat osobně, protože mě GAPS na 99,9% letos čeká. Na druhou stranu si podle žádné zkušenosti druhého, který prošel GAPS nemá moc smysl dělat obrázek, jak byste to měli případně vy. Může to být totiž mnohem lepší (i horší)

Kdo není GAPS nebo jiný odborník? Poslední roky se nám rozmohl takový nešvar. Lifestylové a foodblogerky a další lidi, kteří mají širokou fanouškovskou základnu na sociálních sítích, se stavějí do role různých odborníků, kterými nejsou ani s přimnhouřením obou očí deseti lidí. Mnohokrát jsem přemýšlela, proč to dělají. Asi už není o čem psát, některý z nich nejspíš moc hulej, nebo je to prostě jen přerostlé sebevědomí. Česká veřejnost jim to k jejich radosti nejen baští, ale hlavně šíří ty blbiny ve velkém dál. První je mi fuk, druhé mi dost vadí.

Výše uvedené kapacity jsem vybrala sama. Podle svého nejlepšího kritického vědomí a svědomí. Neplatí mě za to. Ani nijak nebarterujeme, že je v článku uveřejním. Většina z nich je mega vytížených, propagaci nemají zapotřebí. Některých jsem se stihla dovolit, jestli na ně můžu dát odkaz. Zbytek s „hrůzou“ zjistí, že jim ještě přidělávám práci, až článek uveřejním. Jsem připravená si nechat umejt hlavu. Protože o kvalitních odbornících a zdrojích je třeba dávat pravidelně vědět. Upozornuji na to proto, že Češi jsou mistři světa ve skoku na špek. Zbaští komukoli cokoli, nic si neověřují a pak se jen diví (pokud jsou vůbec ochotní přiznat, že zas někomu nalítli). Jsem si jistá, že pod článkem najdu minimálně jeden koment ve stylu „ale paní XY je přeci taky odbornice, psala o GAPS na FB“ (není, to že někdo projde část GAPS protokolu a ani ho celý nedokončí, jen o své individuální zkušenosti píše na svém blogu, je laik s GAPS individuální zkušenostíom píše na svém blogu, z něj nedělá odborníka na GAPS ani certifikovaného GAPS terapeuta s praxí, tečka)

Užitečná česká a zahraniční literatura, která by vás mohla zajímat:

Paleo a Whole30 – Jídlo na prvním místě a Whole30, LCHF – Revoluce v opravdovém jídle od Tima Noakese, Superjídlo pro superděti – stejný autor, AIP – Autoimunitní řešení od Amy Myers (mám trochu výhrady k překladu, ale v Anagu se děsně urazili, když jsme je na to s kolegyní upozornily, místo aby se chytli za nos a při příštím dotisku to opravily), Paleosolution do Sarah Ballantyne, GAPS –

 

jsou aktuálně top dlouho vařené vývary (fantazii se meze nekladou – kostní, masokostní, masové, hovězí, jehněčí, kuřecí, ale i rybí a vepřové) a polévky. Komu chutná, tak morek i vnitřnosti v různých úpravách (ideálně v bio kvalitě, u vnitřností je to mus). Vnitřnosti a kostí dřeň jsou z pohledu TČM v podstatě hlavní esence, která nás sytí a umožnuje mám fungovat Proto je velmi rozumné ji v dobré kvalitě i konzumovat. Déle pečená masa na všechny způsoby.

Zeleninu ideálně tepelně upravenou na všechny způsoby. Dostatek kvalitních tuků, živočišné v bio kvalitě – zde opět mus (ghee, sádlo, loje – hověží, kachní, husí atd., kokosový olej, kvalitní extra panenský oliváč, určitě i akokádo). Dostatečně solit – ideálně keltská, nebo aspon střídat himalájskou s keltskou. Jinak jakoukoli, např. běžnou mořskou. ale vyhněte se stolní (bez ohledu, co tvrdí Dtest)

Vztek, hněv, zuřivost, agrese a další „radostné“ potlačené emoce

strachy a Ledviny. Časté strachy je velmi vyčerpávají a oslabují. Je proto rozumné, obzvlášt před zimou, si nadměrné strachy, pokud na ně trpíte zpracovat. Metod a přístupů, jak na to, je spousta. Za sebe nedám dopustit na Bachovy esence, Schuesslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva, shiatsu a Somatic Experiencing (somatické prožívání). Výčet není zdaleka konečný, je spousta dalších účinných metod a postupů

Západní fytoterapie

fytoterapie (byliny) umí také velmi dobře uvolnit a posílit Žlučník a Játra, posílit Ledviny a pomoct při autoimunitě vč. alergií. Není to můj obor, proto doporučuji sledovat FB a/nebo Instagram jedné z našich nejlepší fytoterapeutek, naturopatky a funkční lékařky Kateřina Boesenberg ND. Dává tam průběžně spostu skvělých fytoterapeutických rad.

Vítr, průvan, ofouknutí

patogenem Jara je Vítr. TČM o něm říká, že je původcem stera nemocí. Osobně si myslím, že je jich mnohem víc.  Vítr = nejen klasika, kterou znáte z venku, ale i veškerý průvan, mikroprůvany a samozřejmě klimatizace. V Mezidobí Země a na jaře si hlídejte pečlivě hlavně zátylek. Pod týlní kostí jsou párové body na drahách Žlučníku, kterým se říká brány větru. Tudy zmíněný patogen velmi snadno proniká do těla. Způsobuje nachlazení, zatuhnutí, střevní potíže a spoustu dalších nepříjemností. Pokud se v těle nachází dlouho, může způsobit i mozkovou mrtvici.

Rozumné je hlídat si kromě zátylku celou šíji, hlavu a hlavně čelní dutiny. Ve dnech, kdy jsou ráno 3C a v poledne 15, noste ráno čepici nebo aspoň čelenku. Přibalte si šálu nebo pléd. Není třeba se zbytečně oslabovat věcmi, které můžemi mít 100% pod kontrolou a vědomě jim zabránit. Proč jsou i letos jako každé jaro skoro všichni v okolí nemocní (virozy, rýmy, kašle, střevní chřipky)? Protože Vítr.

 

pěstujte kvalitní partnerské vztahy, protože sytí Ledviny. Dejte si ještě víc do pořádku ty stávající (vždy je co vylepšovat). Také se zbavte patologických parnerských vztahů, které vám nic nepřinášejí a oslabují vás. Nebo aspon popřemýšlejte, proč chcete v takových vztazích setrvávat dál a jak dlouho ještě. Není žádné dobře ani špatně, ale o těchto věcech rozhodujemi každý sám za sebe. Jak řekl trefně jeden kouč „hlavně spolu nezůstávejte kvůli dětem, májetku, společné firmě apod“.

 

– kromě zdravotních aspektů je dobré lednové mezidobí Země využít i jako přípravu na čínský nový rok Kance (Vepře), který nastane hned po skončení mezidobí. Nejlépe důkladným úklidem, tříděním, vyklízením a vyhazováním věcí a zbytečností v prostorech, které obýváte. Je dobré udělat prostor čerstvé energii, kterou nový rok přinese. Když nemá kam přijít, nepřijde, nebo jí přijd minimum. Kdo nezvládne debordelizaci sám, pomocnou rukou a innspirací, jak na to, může být i praktická výzva od Zuzana Adam https://bit.ly/2CZTaVX

 

Doporučuji lednové mezidobí Země využít na maximum. Co si během něj do Ledvin ted našušníte, to už si nebude mít šanci našušnit během celého roku. Kvalitativně i kvantitativně.

Pro plánovací hujery: další červencové mezidobí bude 7.7 – 6.8. a určitě k němu v daném čase napíšu podrobněji. Tentokrát včas.

 

< Zpět na blog