Jaro a KYPR jsou tady
Článek není o zájezdu do Řecka. Překvapivě ani o tom, co zdraví prospěšného najdete na jaře na Kypru. KYPR je zkratka pro KYselou PRdel. „Příjemná“ vlastnost, která u spousty lidí na jaře nepěkně graduje. Někteří „smolaři“ jí dokonce trpí celoročně.
KYPR není můj problém
Jistě, vás se to netýká. Ani nikoho ve vašem okolí. Článek je pro ty, kteří znají někoho, kdo zná někoho, kdo KYPR možná kdysi měl. Taky ho píšu pro sebe. Než jsem na sobě začala před lety pracovat, měla jsem ho každé jaro. Kdybych jako člověk líný polevila v práci a zas mě to přepadlo, chci mít hezky pohromadě sepsané, co na něj platí. Ještě to píšu pro manželku jednoho kamaráda. Má údajně KYPR periodicky jednou měsíčně a maskuje ho krycím názvem PMS. Myslím, že kecá (kamarád).
Mnoho podob
KYPR má mnoho podob a kombinací. Můžete být „jen“ kyselí, otrávení nebo protivní okolí i sami sobě. Pokud si to přiznáte, je to první krok ke zlepšení stavu. Můžete být zakyslí a … podráždění, nepříjemní, naštvaní, zuřiví nebo agresivní. Vč. autoagrese. Ne nadarmo je na jaře nejvíc sebevražd. KYPR na tom má bez veškeré legrace svůj podíl. Můžete být přecitlivělí a depresivní. Unavení a zároveň přetažení (přespeedovaní) tak, že nelze odpočívat. S KYPRem jde na jaře ruku v ruce většina psychické a často i fyzické nepohody.
Jak vzniká? Teorii můžete přeskočit
Jak KYPR vzniká? Na jaře za ním stojí hlavně Játra. To není šifra. Je to jedno z pravidel čínské medicíny (TČM), která má všechno rozčleněné do (pro laika) často nesrozumitelných souvislostí. Aby se pak v konečném výstupu (k údivu laika) přesně potkala s diagnózou a výsledky vyšetření klasické medicíny.
Jaro patří v TČM k elementu Dřeva, z orgánů k němu přísluší JÁTRA a Žlučník. Játra kromě jiného zodpovídají za hladký tok krve a energie. Pokud nejsou jejich akupunkturní dráhy (meridiány) průchozí, dochází ke stagnacím. Přestavte si zácpu na D1. Ty pak vedou k mnoha psychickým a fyzickým potížím. O stagnujících Játrech Západoevropanů by se daly popsat tuny papíru i on-line prostoru.
Dalším oblíbeným nešvarem moderní civilizace, který KYPR hodně přikrmuje, je nerespektování rytmů v přírodě. Podle TČM bychom měli v zimě, kdy vládne čínskému pentagramu element Vody, ideálně hodně odpočívat, starat se o sebe ve všech směrech a nabírat sílu na nový začátek (jaro). Příroda taky neblbne jen proto, že by měla po celý rok podávat stoprocentní výkon. V zimě stromy obvykle nenasazují pupeny a tráva neprorůstá betonem.
My jako homo sapiens (údajně člověk rozumný, čím déle se pohybuji ve zdravotní prevenci, tím víc o rozumu homo sapiens pochybuji) od sebe chceme „nasazování pupenů“ bez ohledu na roční období. Snažíme se ukecat trávu, aby prorostla sněhem, mrazem a betonem i v lednu. Podle toho taky na rozdíl od přírody, která nemá potřebu si říkat rozumná, na jaře vypadáme. Většina z nás jede celoročně na plný plyn. Element Vody v našem těle dostane přes zimu na frak a s příchozím jarem vypadá u většiny jako podvyživená oslabená chudinka.
V TČM platí, že předchozí element živí a kotví ten následující. Naše po zimě dost vyčerpaná a oslabená Voda na jarní Dřevo, které je ze své podstaty velmi aktivní, jangové, dravé a průbojné, nestačí. Ani živit, natož kotvit. To se „urve ze řetězu“ a máte KYPR jak z praku.
Trochu zjednodušený popis, ale takhle se to přibližně děje. Játra stojí za KYPRem celoročně. Na jaře nám to obvykle dají sežrat o to víc, protože je to období elementu Dřeva. Všechno, co s ním souvisí (i stagnující Játra), pocítíme o to silněji.
Co se osvědčilo – protiKYPRové čtrnáctero
- Sport, pohyb v přírodě – přetažená Játra se výborně uvolňují v přírodě, v lese. Dejte si třeba dynamickou procházku, nebo lehký běh. Pokud cítíte impuls, klidně si zařvěte. Sprostá slova povolena. Co na tom, že se to nedělá nebo nesluší. Ono mít KYPR taky není zrovna košer. Ale je to celospolečensky přijatelnější, než když potkáte v lese člověka, který na mýtině hlasitě nadává do prdelí a kurev. Navíc bez sparingpartnera. Ostýchavějším povahám může být inspirací třeba film Králova řeč. Když mohl budoucí král Jiří VI., tak vy taky. Klíčová scéna začíná kolem 59 min., opáčko pak v 1h 34 min.
- Upustit páru – v případě návalů vzteku a agrese se zkuste vyzuřit, uvolnit nahromaděnou energii. Pomáhá např. něco rozmlátit o podlahu. Vzácné rodinné předměty děděné po generacích ideálně vynechte. Mlátit do polštáře dokud nepadnete, rozštípat kupu dříví, roztrhat na cucky hromadu starých novin. Fantazii se meze nekladou. Použijte cokoli, co vám pomůže uvolnit potlačenou energii v bezpečných hranicích. Pro vás, okolí i pro prostor, ve kterém se nacházíte. Žádná autoagrese, zranění, prokopnuté dveře nebo díra do zdi.
- Odpočinek, spánek – nemáte energii na nic, cítíte se strašně unavení? Pokud to nenarušuje váš spánkový režim v noci, spěte a odpočívejte i přes den. Nenuťte se do sportovních výkonů. Rozhodujícím kritériem pro vás je, že příjem energie, který vám aktivita přinese, by měl být výrazně větší, než výdej. Pokud vám to víc sebere, než dá, nedělejte to. Stav „únava a přetažení“ v jednom balíčku vyžaduje nejdřív metodu, která vám pomůže zbavit se přetažení a uvolnit se. Teprve pak půjde efektivně odpočívat (možnosti níže).
- Energetická cvičení jako qigong (čchikung, neigong) nebo taiji – obsahují skvělé cviky (nejen) na uvolnění meridiánů Jater a Žlučníku. Když budete cvičit pravidelně, nebudete žádný předchozí ani následující bod pravděpodobně už nikdy potřebovat. Bonusem navíc je trvalý stav zdraví a stabilně dobrá nálada. K „potěšení“ svého okolí naprosto bez příčiny. To má pak dvě možnosti. Přidat se ke cvičení. Nebo za rohem kysele skřípat zubama, jak to sakra děláte, že jste furt v pohodě a happy.
- Bachovy esence – fanoušci metody vědí, že jsou schopné srovnat do latě i silné a dlouhodobé emocionální nepříjemnosti. Silně protiKYPR jsou především Cesmína (Holly) na vztek, hněv, zuřivost, agresivitu, Žlutá vrba (Willow) na zahořklost, zatrpklost a pocit, že zrovna vy jste chudinka a oběť osudu, zatímco ostatním se daří báječně, Slíva třešňová (Cherry Plum) na strach ze ztráty kontroly, že se neudržíte, vybouchnete a provedete něco strašného, Jilm (Elm) na pocity zahlcení, je toho na vás moc (všeho, úkolů, povinností, požadavků, emocí atd.) a také oblíbená Krizová esence (Rescue Remedy) na subjektivní krize všeho druhu.
- Práce s tělem – ideálně se poohlédněte po metodách, které mají dosah i do nervového systému a pracují s jeho parasympatickou částí (odpovídá za uvolnění, zklidnění, relaxaci) jako shiatsu nebo kraniosakrální terapie. Uvolní stres, napětí, zklidní vás, vyladí do celkové pohody a možná si u nich dokonce po několika týdnech boje s nespavostí příjemně schrupnete.
- Somatic Experiencing® (SE) – kdo zná somatické prožívání, má ho obvykle zařazené do kategorie práce s traumaty. Nedává vám smysl, proč na KYPR použít SE? Vyvedu vás z omylu. SE umí stávající KYPR nejen řešit, ale je to přímo KYPRopreventivní koncept. Jako „pedagogická práce s nervovým systémem“ vám pomůže obnovit jeho zdravou seberegulaci. Podpoří vaše zdroje, naučí vás zacházet zdravě s emocemi, a nastavovat hranice druhým i sobě,. Pomůže vám se celkově lépe uvolnit, mít víc radosti ze života a přinese mnoho dalších benefitů.
- Vyčistit játra – jaterní kůra s epsomskou solí, olivovým olejem a grepovou šťávou tu visela skoro 2 roky. Bez přesného návodu. Jsem věřím dost soudná, abych si něco takového nevzala v článku pro veřejnost na triko. Kůru jsem do určité doby považovala za velmi efektivní a bezpečnou metodu. Těm, kterým by prospěla, jsem ji doporučovala (vč. návodu a doporučení, na co dát pozor). Sama jsem 5 – 6 kol absolvovala. (Nejen) když jde o zdraví, je na místě některé věci zrevidovat. A přizpůsobit aktuální situaci. Co dlouhodobě neslouží, nebo není prospěšné, odeslat do pravěku. Andreas Moritz (autor zmíněné kůry) jaksi nepočítal s propustným střevem. Ani se střevní dysbiozou (narušený mikrobiom). V době, kdy kůru sestavil a hojně se celostětově používala, mělo tipuji propustné střevo nula až minimum lidí. Nebyl důvod se zamýšlet nad pitím epsomské soli v souvislosti se stavem střev. Kůru už několik let v osobním kontaktu nikomu nedoporučuju (nasměrování na ni tu nechala viset moje skleroza). S ohledem na aktuální stav střev a mikrobiomu většiny populace je za mě příliš invazivní. Do střev si nikdo z nás nevidí. Pravidelné pití množství epsomky v kůře nepovažuji za bezpečné. Platí i pro jakékoli menší množství epsomky užívané vnitřně. Je to doporučení. Věřím, že s ním všichni naložíte v souladu s vlastním zdravým selským rozumem.
- Pitný režim – stav tekutin souvisí s energií, krví, okysličením a mnoha dalšími životně důležitými procesy v těle. I klasická medicína už dnes zastává názor, že nedostatek tekutin vede mj. k celkové psychické nepohodě a zvyšuje napětí a podrážděnost. Vodu samozřejmě filtrovanou, to už by dnes měla být stejná samozřejmost, jako čištění zubů.
- Odlehčit stravu– zařaďte ve větším množství zelenou zeleninu, jarní bylinky, klíčky, microgreens, zeleninové a masové/kostní/masokostní vývary. Snažte se o jednoduché úpravy základních surovin a obecně spíš kratší dobu vaření. Vyhněte se v maximální míře průmyslově zpracovaným potravinám. Veškerá chemie z jídla musí přes Játra. Barviva a přidatné látky navíc dráždí nervovou soustavu, což je to poslední, co ve stavu KYPRu potřebujete.
- Půsty, detox, zelené potraviny - pokud se na to cítíte, můžete zařadit půst. Není třeba zacházet do extrémů, pro začátek bohatě stačí 36h (začíná se a končí večer). Někdo nedá dopustit na přerušované půsty (IF). Nebo si můžete dát odlehčovací zeleninový nebo vývarový den, příp. detox zeleninovými šťávami. Naordinujte si kůru zelenými potravinami jako spirulina nebo zelený ječmen. Většině lidí s KYPRem dělají náramně dobře. Ušetřte si peníze skákáním na špek MLM dealerům. V Čechách i v zahraničí existuje dost velmi kvalitních produktů v přímém prodeji. Za poloviční ceny a bez nutnosti registrace (pro zahraničí platí vč. poštovného).
- „Odkyselovat“ – co byste chtěli se stavem, který má „překyselení“ přímo v názvu, dělat lepšího? Myslím komplexní odkyselování, které není o tom, že začnete užívat vnitřně jedlou sodu (ať vás to ani nenapadne), nebo jíst jen zásadotvorné potraviny. Už „jen“ pravidelné zásadité celotělové koupele a zásadité zábaly jater dokážou divy.
- Správně dýchat – kdybych byla nucená vybrat jeden nejdůležitější bod, volím třináctku. Mrkev by se slzou v oku ostrouhaly Schüsslerovy soli i Qigong (asi bych si prosadila „jediné“ 3 body :D). Protože má na naše zdraví obrovský vliv. Protože ho máme pořád s sebou a jeho provádění nás nic nestojí. Pro začátek se naučte po většinu času dýchat nosem. Informací, proč je to obrovsky důležité pro zdraví i zdravotní prevenci, najdete všude dost. Kdybyste chtěli cíleněji, doporučím kurz Patricka McKeowna Oxygen Advantage. Pavel Macek nemá aktuálně vypsaný termín, ale určitě brzy nějaký bude. Nejjednodušší je pohlídat si ho přes newsletter KB5. Kdo vládne angličtinou, k OA je od Patricka McKeowna i kniha. Další fajn literatura jsou knihy o Buteykově metodě (něco vyšlo i v čj). Kdo chce informace hodně hodně hodně do hloubky i šířky, doporučuji přečíst i (nejen) dechovou pecku Breath Jamese Nestora, která už konečně vyšla i v čj.
- Schüßlerovy (biochemické, tkáňové soli) v kvalitě léčiva – minerály a stopové prvky vlastní tělu, které podporují lepší vstřebávání, rovnováhu v minerálním hospodářství a umějí deficity také doplnit. Do těla se dostávají v podobě iontů a umí se vstřebat přímo do buněk. To umožňuje jejich nadstandardní využitelnost. Jedná se o přírodní metodu s minimem kontraindikací a vedlejších účinků. Mohou je užívat všichni vč. těhotných, kojících, novorozenců i těžce nemocných. Není to žádná high tech novinka, v zahraničí se používají od konce 19. století. První volba na podporu, regeneraci, celkové posílení a/nebo uvolňění jater je sůl č. 10 Natrium sulfuricum D6. Při dnešních mainstreamových nedostatcích je její základní obecné dávkování 10-15tb/den. Některým jaterním výtečníkům sotva stačí 20tb/den. Podpůrnou solí k č. 10 může být v období KYPRu i sůl č. 5 Kalium phosporicum D6 (hlavní sůl na únavu a fyzické a psychické vyčerpání, stabilizuje psychiku). Dávkování je obvykle 10-15tb/den. Když nestačí, v klidu navyšte. U velkých (jarních) únav s KYPRem se někdy dává i 25-30tb/den. Pokud č. 5 samo o sobě deficity nepokryje, doporučuji další level, tzv. Posilující směs – Power směs. Tvoří ji soli č. 3 Ferrum phosphoricum D12 (lepší okysličení, imunita, protizánětlivá, antioxidační), už známá č. 5 (únava všeho druhu, psychika) a č. 8 Natrium chloratum D6 (hydratace, celkové hospodaření těla s tekutinami, termoregulace, krevní tlak, podpora Ledvin) v denní dávce minimálně 10-15tb od každé. Pokud po týdnu nepocítíte žádný účinek, zvyšte na 20tb od každé. Obvykle to většině stačí, je možné přidat i víc. Poslední důležitou solí v boji s KYPRem je č. 7 Magnesium phosphoricum D6. Sůl hořčíku na uvolnění hladkého svalstva a nervového systému. Poradí si se stresem, napětím a nervozitou. Umí uvolnit k dispozici energii, která nám zdánlivě chybí. Ve skutečnosti nechybí, jen ji máme zablokovanou ve stagnacích a staženích a naše tělo k ní nemá přístup. Snižuje podrážděnost, přecitlivělost, agresivitu. Benzodiazepiny od Schüßlera hadr :-). Pokud jste v KYPRu, je denní dávka 15-30tb/den. Ve vypjatých situacích můžete jednorázově akutně i 40-50tb. Předávkovat se nelze. Hořčíkem tuplem ne. Všech 5 solí můžete užívat společně, nebo si vybrat jen tu/ty, které potřebujete aktuálně nejvíc. Nejjednodušší je nasypat celou denní dávku solí do malé dozy a přes den nechat 1 tabletu po druhé (nezávisle na jídle pití a časových rozestupech) rozpustit v puse. Nepolykat, nekousat. Večer by měla být doza prázdná. Soli se standardně užívají do odeznění potíží. Pak lze ještě (záleží na závažnosti a trvání zdravotních problémů) ještě nějakou dobu preventivně. Další možnost je pravidelná každoroční jarní (jaterní) kůra na 2,5-3 měsíce. Jedná se o obecná doporučení ověřená plošně na tisícovkách KYPRů. Jsou vhodná pro relativně zdravé lidi s KYPRem, kteří netrpí žádnými dalšími chronickými potížemi a onemocněními. V případě onemocnění Jater, nebo onemocnění, do kterých jsou Játra systémově zahrnutá, diagnostikovaných klasickou medicinou, se obraťte zkušeného praktika Biochemie Dr. Schüsslera. Udělá Biochemickou diagnostiku z obličeje , vybere a nadávkuje individuální směs solí na míru tak, abyste z nich vy a vaše Játra měli maximální „léčebný“ přínos (na tomto webu ani v praxi s ním související nic neléčíme, proto uvozovky).
Uvedené tipy se synergicky podporují. Platí, čím víc uděláte, tím méně KYPR. Na druhou stranu není cílem se z toho poto. Zahlcení čímkoli je poslední věc, kterou v tomhle stavu potřebujete. Jestli něco Jaterní stagnace, které jsou základem a živnou půdou KYPRu, nesnášejí, je to zahlcení. Zahlcení všeho druhu zase zpětně podporuje stagnace v Játrech. Začarovaný kruh, ze kterého je rozumné rychle vystoupit, jinak budete KYPR krmit donekonečna.
I jedno z doporučení, u kterého nějakou dobu pravidelně vydržíte, váš KYPR znatelně zmenší.
Přeji krásné jaro bez KYPRu a spoustu energie.
Poznámka – z dlouholetých zkušeností z praxe doporučuji Schüsslerovy soli (biochemické, tkáňové) v kvalitě léčiva. Mé články, tipy a doporučení se týkají výhradně solí v kvalitě léčiva.
Na českém trhu soli – léčivo firmy Adler Pharma. Mají kvalitnější složení nosiče (to, co hraje u solí – léčiva hlavní roli, když máte možnost vybrat si mezi více výrobci) a větší ekononická balení (hezčí cena). K dostání jsou od nich běžně balení po 400, 1 000 a 2 000tb. Zaregistrované jsou i velikosti balení 4 000 tb.