Co je mezidobí Země a jak získáte z aktuálního lednového maximum.
6.1. začalo podle čínského kalendáře tzv. Mezidobí Země. Roční období Zima a s ní i element Vody (orgány Ledviny, Močový měchýř) končí svoje působení. Než se pomalu zklidní, vystředí a přejde do elementu Dřeva (roční období Jaro, orgány Játra a Žlučník), máme mezi jednotlivými ročními obdobími a elementy 4x ročně 4 týdny tzv mezidobí Země. V nich se můžeme spolu s přírodou a prostorem venku i uvnitř zklidnit a opečovat. Vrátit se do svého středu a získat z nich maximum zdravotních a dalších benefitů, které nabízí.
Lednové je nejsilnějším mezidobím ze všech čtyř, kterými během roku procházíme. Nejsilnější hlavně proto, že během něj můžeme nejvíc posílit Ledviny (orgán i meridiány). Ty jsou alfou a omegou naší energie a vitality. Toto mezidobí je také speciální v tom, že pokud ho využijeme na maximum, můžete během něj dočerpat až 80% ledvinové energie. Ve zbývajících 3 mezidobích je to „jen“ cca. 20%.
Doplnění energie v lednovém mezidobí je také hodně prospěšné pro alergiky. „Překvapivě“ se to přesně potkává se Schüslerovou (biochemickou, tkáňovou) solí v kvalitě léčiva č. 8. Natrium chloratum D6. Je mj. první volbou u alergií a zároveň klíčová sůl na posílení Ledvin. Sůl, která nechybí v žádné směsi solí na ledvinové a močopohlavní potíže. Podrobnosti níže.
Každé mezidobí trvá vždy 4 týdny. Lednové začalo 6.1. a končí 5.2.
Na co je rozumné se do jeho skončení co nejvíc zaměřit?
Čchikung (Qigong) a Neigong
cvičte pravidelně čchikung nebo neigong. (seznam mých ověřených lektorů přidám jako obvykle pod článek do FB postu). Posiluje nejen Ledviny. Kdo cvičí pravidelně a dlouhodobě, ví. Kdo ne, připomenu pár hlavních benefitů. Benefitů, kterých dosáhnete pravidelným cvičením. Kdo cvičí jedno za půl roku a zlobí se, že to nefunguje, může se co půl roku rozčilovat dle libosti. Porucha není na přijímači energetických
Rozhýbává v těle stagnace. Postupně zprůchodňuje všechny meridiány. Je to parádní benzínová pumpa vitální energie. Při pravidelném cvičení zmizí slovo únava postupně navždy z vašeho slovníku. Obrovské benefity u zdravotních potíží všeho druhu. Buď časem úplně zmizí nebo se zminimalizují natolik, že je velmi pravděpodobně přestanete registrovat. Cvičení podporuje celkové propojení a vrací nás zpět do svého středu. Pokud trpíte emocionálními výkyvy, přestanete. S přibývající vitální energií budete mít čím dál častěji dobrou náladu (bezdůvodně, reso, důvod je pravidelné cvičení). Výkyvy nálad, ať už jakýmkoli směrem, zmizí časem úplně.
Do energetických cvičení patří samozřejmě i taiji. Preferuji čchikung a neigong, protože jsem nekoordinovaný matlák a čím jednodušší cvičení je, tím lépe pro mě. Taiji je taky skvělé, ale na čchikungu miluji jeho jednoduchost. U taiji jsem se, jak mi to nešlo, opakovaně vztekala tak, že by se na tu energii mohla minimálně na den svítit celá Praha. Mám ráda svá játra (přes které všechny moje nadávky a zuřivost musí projít, pro vaše játra to samozřejmě platí taky), proto jsem zvolila cestu menšího odporu.
Taiji jednou možná ještě přehodnotím a dám mu šanci. Jak mi k mému vztekání se trefně řekl můj skvělý učitel shiatsu, čchikungu a vynikající český taijista „mě taky se*re, když se mám učit a zaujímat nové postoje (v taiji i v životě). Komu víc sedí taiji, dál se ho držte. Taky výborné energetické cvičení.
Kvalitní odpočinek a spánek
Odpočívejte a dostatečně spěte. Rozumné je zalehnout nejpozději do 23h. Ve 22h ideál i kvůli regeneraci nadledvinek, které s Ledvinami hodně souvisí. Dávejte si pravidelně terapeutického šlofíka v orgánových hodinách Ledvin (17-19 zimního času). Většina lidí, kteří zkusí poprvé, je překvapená ohromně posilujícím a energetizujícím efektem takového spánku, Na 19h si nařidte budíka a pak ještě vstaňte (jestli se vám chce :-)).
Detaily ke spánku (proč chodit spát ve 22-23h nejpozději, přesný návod na spánek v orgánových hodinách Ledvin a další vychytávky najdete v článku Schüsslerovy soli a vyčerpání. Spánku a spánkové regeneraci je v něm věnovaný celý jeden blok. Začíná od „Lidé, spěte!“
Schüsslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva
Užívejte posilující Schüsslerovy soli v kvalitě léčiva. První volba pro ledviny je sůl č. 8 Natrium chloratum D6. Posiluje je, má vliv na hydrataci, termoregulaci, pocení i krevního tlak. Důležitá pro látkovou výměnu kloubů, vazů a šlach. Nezbytná pro alergiky. Dávkování na posílení Ledvin při dnešních běžných deficitech je minimálně 10, optimálně spíš 15-20tb/den. V osobních směsích na alergie se č. 8 dávkuje běžně kolem 30tb/den.
Kdo je na tom celoročně s vitální energií bídně a přes zimu si připadá jak chodící mrtvola, „přitvrdí“. Sáhne rovnou po tzv. posilující směsi (power směs) solí. Skládá se ze solí č. 3 Ferrum phoshporicum D12, č. 5 Kalium phosphoricum D6 a už zmiňované č.8 Natrimu chloratum D6. Návod na její užívání a dávkování tady. Líní číst celé moje elaboráty vyhledají bod 13. V aktuálním případě ale většině neuškodí, když si článek týkající se komplet Jater,jarní naprdnutosti a podrážděnost, jarní (=jaterní) únavy a co s tím dělat, přečtou celý. Po skončení lednového mezidobí Země přijde Jaro (element Dřeva orgány Jatra, Žlučník). Přifrčí se svou jangovou razancí a energií trávy, která když se rozhodne, proroste i betonem. Kdo je připraven není překvapen platí nejen před jarem.
Tradiční čínská medicína
Jestli máte svého TČM praktika, nebo se v ní orientujete sami, nechte si namíchat čaje a/nebo doporučit wany (tablety) na posílení Ledvin. TČM může posílit ledviny i akupunkurou, dietetikou a dalšími postupy. Jen je třeba mít kvalitního a zkušeného TČM praktika. Existují i čaje přímo na mezidobí Země. Nejsou ale volně prodejné a vydat by vám je měl na základě osobní anamnezy praktik.
Pitný režim
Hlídejte si ho. Horká voda, horká voda s citronem, solí, zázvorovou štávou, ale i dlouho dlouho tažené čísté vývary (jen osolené). Zmiňované terapeutické posilovací čaje z TČM patří do pitného řežimu samozřejmě taky.
Pro lepší hydrataci přidejte do každé sklenice filtrované vody 2-3tb soli č. 8 Natrium chloratum. Horká, teplá, pokojová teplota, všechny jsou ok. Tablety se bleskově rozpustí. Zbyde po nich jen něco málo nosiče na dně. Vodu postupně vypijte i s nosičem. Tahle upravená voda tělo mnohem lépe hydratuje. (sůl č. 8 umí skvěle pracovat s (ne)rovnováhou iontů draslíku a sodíku)
Strava
Dobře jezte. Jsem už několik let na paleo, které mi velmi prospívá. Proto nebudu (a nechci) primárně doporučovat zrní a lupeny salátu. Za mě jsou touto dobou top výživné a prohřívací dlouho tažené/vařené vývary a polévky. Fantazii se meze nekladou – kostní, masokostní, masové, hovězí, jehněčí, kuřecí, ale i rybí a vepřové. Komu chutná, tak morek i vnitřnosti v různých úpravách. Ideálně v bio kvalitě, u vnitřností je to mus). Vnitřnosti a kostí dřeň jsou z pohledu TČM v podstatě hlavní esence, která nás sytí a umožnuje mám fungovat Proto je velmi rozumné ji v dobré kvalitě i konzumovat. Déle pečená masa na všechny způsoby.
Zeleninu ideálně tepelně upravenou (většině z nás syrová zelenina ve větším množství v chladných měsících moc dobře nedělá, zahleňuje, narušuje trávení atd., bez ohledu na to, co je zrovna ve stravování in) . Dostatek kvalitních tuků. Živočišné v bio kvalitě – zde opět mus (ghee, sádlo, loje – hověží, kachní, husí atd., kokosový olej, kvalitní extra panenský oliváč, určitě i akokádo). Dostatečně solit – ideálně keltská, nebo aspon střídat himalájskou s keltskou. Jinak jakoukoli, např. běžnou mořskou. ale vyhněte se stolní (bez ohledu, co za bláboly tvrdí např. Dtest)
Vegetariáni a makrobitici, aby jim to nebylo líto, najdou na mém blogu luxusní článek, jak posílit Ledviny jejich stravovacími směry. Je mnoho let starý, ale stále třeskutě aktuální. Z doby, kdy jsem byla vegetariánka a koketovala částečně s makrobitikou https://bit.ly/1OPbHUs
Ledviny a emoce
Pojí se s nimi strachy. Časté strachy je velmi vyčerpávají a oslabují. Je proto rozumné, obzvlášt před zimou, si nadměrné strachy, pokud na ně trpíte zpracovat. Metod a přístupů, jak na to, je spousta. Za sebe nedám dopustit na Bachovy esence, Schuesslerovy (biochemické, tkáňové) soli v kvalitě léčiva, shiatsu a Somatic Experiencing (somatické prožívání). Výčet není zdaleka konečný, je spousta dalších účinných metod a postupů
Fytoterapie (byliny)
fytoterapie (byliny) umí také velmi dobře posílit Ledviny. Není to můj obor, proto doporučuji sledovat FB a/nebo Instagram jedné z našich nejlepší fytoterapeutek, naturopatky a funkční lékařky Kateřina Boesenberg ND. Dává tam průběžně spostu skvělých fytoterapeutických rad.
Chlad
Patogenem Zimy, který nás hodně oslabuje (nejvíc Ledviny a Močák) je podle TČM chlad. Hlídejte si (nejen) v mezidobí Země pečlivě bedra a chodidla. Ať neprochladnou. Bedra jsou na chlad extra háklivá. Na chodidlech začínají meridiány Ledvin. Bod L1 má u oslabených Ledvin tendence nasávat do těla chlad, kdykoli je k tomu příležitost. Není třeba se zbytečně oslabovat věcmi, které můžemi mít 100% pod kontrolou a vědomě jim zabránit.
Ledviny – párový orgán,
pěstujte kvalitní partnerské vztahy, protože sytí Ledviny. Dejte si ještě víc do pořádku ty stávající (vždy je co vylepšovat). Také se zbavte patologických parnerských vztahů, které vám nic nepřinášejí a oslabují vás. Nebo aspon popřemýšlejte, proč chcete v takových vztazích setrvávat dál a jak dlouho ještě. Není žádné dobře ani špatně, ale o těchto věcech rozhodujemi každý sám za sebe. Jak řekl trefně jeden kouč „hlavně spolu nezůstávejte kvůli dětem, májetku, společné firmě apod“.
– kromě zdravotních aspektů je dobré lednové mezidobí Země využít i jako přípravu na čínský nový rok Kance (Vepře), který nastane hned po skončení mezidobí. Nejlépe důkladným úklidem, tříděním, vyklízením a vyhazováním věcí a zbytečností v prostorech, které obýváte. Je dobré udělat prostor čerstvé energii, kterou nový rok přinese. Když nemá kam přijít, nepřijde, nebo jí přijd minimum. Kdo nezvládne debordelizaci sám, pomocnou rukou a innspirací, jak na to, může být i praktická výzva od Zuzana Adam https://bit.ly/2CZTaVX
Doporučuji lednové mezidobí Země využít na maximum. Co si během něj do Ledvin ted našušníte, to už si nebude mít šanci našušnit během celého roku. Kvalitativně i kvantitativně.
Pro plánovací hujery: další dubnové mezidobí bude 5.4 – 5.5. a určitě k němu v daném čase napíšu podrobněji.